CHÓR MIESZANY „LUTNIA”

W IMIENIU PARAFII OBLATÓW ZAPRASZAMY NA WSPIERANY ORGANIZACYJNIE PRZEZ SCENĘ PIOTRA I PAWŁA

KONCERT PATRIOTYCZNO-RELIGIJNY

CHÓR MIESZANY „LUTNIA”

KOŚCIÓŁ NSPJ
KATOWICE, UL. MISJONARZY OBLATÓW MN 12

11-11-2015, GODZ.10.45,

Chór powstał w 1908 r jako Towarzystwo Śpiewu Lutnia w czasach gdy przynależność do polskiego chóru na Śląsku czyli w państwie pruskim była nielegalna, ponieważ była przejawem nie poddawania się germanizacji. Znakomicie rozwijał się do 1914 r, zły wpływ na jego rozwój miały I wojna światowa, powstania śląskie i wreszcie podział Śląska na część polską i niemiecką.

W okresie II wojny światowej zespół zawiesił swoją działalność. Wielu członków zostało powołanych do wojska, inni zostali aresztowani.

Po wojnie chór borykał się z kłopotami finansowymi i lokalowym, do czasu, gdy w r. 1957 objęła go opieką Huta Kościuszko

W 1960r. dyrygentem został Piotr Dziemba i był to początek dynamicznego rozwoju. Na przestrzeni lat 1961-1985 Reprezentacyjny Chór Związku Zawodowego Hutników koncertował ponad 2500 razy, tak w kraju jak i poza granicami Polski zdobywając wiele chwalebnych recenzji, dyplomów uznania oraz nagród. W latach tych Lutnia uchodziła za najlepszy chór w kraju.

Od początku lat 80-ych, wraz ze zmianami ustrojowo-gospodarczymi, zespół miał nieustanne kłopoty ze stałym lokum i brakiem zaplecza finansowego. Przetrwał je szczęśliwie i od 2008 jego stałą siedziba jest Chorzowskie Centrum Kultury. Tu znalazł godne warunki do pracy artystycznej, co znalazło potwierdzenie w licznych nagrodach, które zdobywa do dnia dzisiejszego.

Od 2010 r dyrygentem Lutni jest Łukasz Szmigiel, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Opublikowano Aktualności | Comments Off

Koncert rewelacyjnego rapera

KSIĘDZA JAKUBA BARTCZAKA

7-11-2015, godz. 19.00

kościół u OBLATÓW Katowice, ul. Misjonarzy Oblatów Nr 12

Relacje z bardzo udanych spotkań październikowych zamieścimy po koncercie ks Jakuba Bartczaka, wcześniej pojawią się na naszym profilu Facebook’owym.

A tymczasem posłuchajmy naszego listopadowego gościa.

 

Opublikowano Aktualności | Comments Off

Anna Dymna i teatr Radwanek

mp-dymna

Anna Dymna

Jedna z najwybitniejszych i najpopularniejszych aktorek polskich, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Przez wielu uznana za najpiękniejszą twarz polskiego filmu.

Od lat jest symbolem społecznej pracy na rzecz osób niepełnosprawnych, którym poświęca cały swój wolny czas. Wśród wielu inicjatyw społecznych artystki największym dziełem jest utworzona w 2003r Fundacja „Mimo wszystko”,  aktualnie niosąca pomoc osobom chorym i niepełnosprawnym w całej Polsce, a rozpoczynająca swą działalność od wsparcia Schroniska im. Brata Alberta w Radwanowicach.

Teatr Radwanek

Teatr „Radwanek” powstał w 1990 r. Jego aktorami są mieszkańcy Schroniska dla Osób Niepełnosprawnych Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach oraz podopieczni Warsztatów Terapii Artystycznej Fundacji Anny Dymnej – „Mimo Wszystko”.

Jak wynika z kronikarskich zapisów, to oni wymyślili nazwę dla swojego teatru (pochodzi ona od rycerza Radwana, założyciela podkrakowskiej miejscowości, który, według starych podań, odznaczył się niebywałym męstwem w czasie wyprawy króla Bolesława Śmiałego na Ruś Kijowską).

Radwanek

Pierwszymi opiekunkami grupy były Katarzyna Rząsa oraz Dorota Papież. Od połowy lat 90. pracą z niepełnosprawnymi intelektualnie aktorami zajmują się Maria Krzystanek i Jolanta Toboła. Anna Dymna pomaga im w pracy od 1999 roku. Aktorka jest reżyserem inscenizacji „Radwanka” i autorką scenariuszy. Fundacja „Mimo Wszystko” finansuje i wspiera rzeczowo działalność tej niezwykłej grupy teatralnej.

Teatr bawi, integruje, tworzy atmosferę wzajemnej życzliwości, a także uczy: cierpliwości, pokonywania trudności związanych z nauką tekstu, ruchu, wyrażania siebie, odpowiedzialności.

Co roku „Radwanek” wystawia nową inscenizację. Jej premiera − jako spektakl pozakonkursowy − odbywa się podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”, na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Głosu baśniowym postaciom w przedstawieniach teatru użyczają krakowscy aktorzy. Obecnie teatr liczy około 25 osób.

Na Scenie Piotra i Pawła zobaczymy w ich wykonaniu przedstawienie p.t.: ”Piekarenka Brata Alberta”.

Opublikowano Aktualności, Artyści, Goście | Otagowano , , , | Comments Off

Spotkanie z Piotrem Pawlukiewiczem

mp-pawlukiewiczKSIĄDZ PIOTR PAWLUKIEWICZ – to jeden z najbardziej znanych rekolekcjonistów i kaznodziejów w Polsce. Od lat jest związany z Warszawą i kościołem św. Anny, wieloletni duszpasterz akademicki. Dzięki swoim porywającym konferencjom zapraszany stale przez liczne ośrodki duszpasterskie w kraju i za granicą. Jest też autorem wielu książek, m.in. ”Kazania radiowe 1922-2002” i „Porozmawiajmy spokojnie o tych sprawach”.

Opublikowano Aktualności | Comments Off

Już w niedzielę „Zegarmistrz światła” !

 

mp-wozniak Tadeusz Woźniak,

nasza gwiazda wieczoru to jeden z największych bardów powojennej Polski, okrzyknięty polskim Bobem Dylanem. Szczyt swojej popularności osiągnął w końcu lat 60 i w latach 70. Do jego najbardziej znanych utworów należą: Hej, Hanno, Smak i zapach pomarańczy, To będzie syn oraz nagrodzony na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1972 roku Zegarmistrz światła.
Jest także autorem muzyki i wykonawcą piosenki Pośrodku świata, otwierającej każdy odcinek serialu Plebania.

Wielokrotnie nagradzany artysta skomponował muzykę do ponad 200 piosenek, prawie 100 przedstawień teatralnych, komponował także dla teatru telewizji, programów poetyckich i artystycznych oraz filmów animowanych. Piosenki z jego muzyką były wykonywane m. in. przez: Elżbietę Adamiak, Michała Bajora, Annę Chodakowską, Bernarda Ładysza,  Andrzeja Poniedzielskiego, Krystynę Prońko, Zbigniewa Wodeckiego,  Jolantę Majchrzak-Woźniak, Krzysztofa Majchrzaka.

W 2005 roku minister kultury odznaczył go Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, w 2014 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia artystyczne.

Na naszym koncercie towarzyszyć Mistrzowi będzie żona, znakomita wokalistka Jolanta Majchrzak,  syn Piotr Woźniak (gitara, śpiew) i syn pani Jolanty – Mariusz Jagoda (skrzypce).

Niezwykłym gościem wieczoru będzie Filip – syn państwa Woźniaków, młody gitarzysta basowy, artysta niepełnosprawny, dotknięty zespołem Downa.

Opublikowano Aktualności, Artyści, Goście | Otagowano , , , | Comments Off